Visokotlačni perač Parkside PHD 110 D1


Danas je dobiven na popravak električni visokotlačni perač (miniwash) PHD 110 D1, robne marke Parkside iz 2020. godine. To je jedan od manjih uređaja te vrste, deklariran za pritisak vode od 7,4-11 MPa (74-110 bara) i protok vode od 4,5-6 l/min. Vrlo sličan miniwash već smo popravljali u objavi Visokotlačni perač Black & Decker PW 1400 TDK.

 

 

Robna marka Parkside se pojavila oko 2005. godine i u vlasništvu njemačke Einhell grupacije. Pod ovom markom prodaju se uglavnom razni kućni (hobi) električni alati dizajnirani od strane raznih njemačkih tvrtki poput Kompernaß Handelsgesellschaft (Kompernass), Scheppach i Grizzly. Parkside alati se proizvode u Kini i prodaju preko trgovačkih lanaca Lidl i Kaufland, te preko internetske prodaje.

 


 

Problem sa peračem je što kod uključenja ne drži stalni tlak vode, nego uđe u stalni ciklus uključivanja/isključivanja. Oko 1-2 sekunde perač se uključi, zatim se na isto vrijeme isključi, pa se opet uključi i tako konstantno nastavlja rad. Kada se skine mlaznica, perač ostaje stalno uključen, no pritisak vode je izuzetno slab, slabiji nego ulazni pritisak, jedva izbacuje vodu.

Ovo je prilično čudno ponašanje. Tlačna sklopka stalno uključuje i isključuje uređaj u normalnom radu sa mlaznicom, a kad se mlaznica skine, tlačna sklopka drži perač stalno uključenim, no mlaz vode je vrlo slabog pritiska, jedva metar-dva u daljinu iz cijevi bez mlaznice.

Cijev i mlaznica nisu začepljeni jer je jednako slab pritisak i izravno iz izlaznog otvora.

 

Čitav unutrašnji sistem perača, elektromotor i blok pumpe (kompresora), vrlo su slični kao i kod Black & Deckera PW 1400 TDK. Tamo smo odmah zamijetili mrlje od ulja koje je iscurilo iz mehanizma za pokretanje pumpe, no ovdje je izvana sve čisto i uredno.

 

 

U bijeloj plastici je tlačna električna sklopka. Vidimo plastični klip sa oprugom koji ulazi u plastični cilindar na bloku pumpe. Klip je mehanički spregnut sa električnom sklopkom (tipkalom) koju smo ovdje izvadili iz plastičnog kućišta. Kada se stvori pritisak u pumpi, klip bude gurnut i taj pomak uključi sklopku elektromotora.

S električne strane gledano tlačna sklopka svakako radi. Ukoliko postoji neki poremećaj u radu koji se tiče tlačnog mehanizma (pritiskivača), to ovdje ne možemo nikako provjeriti. Niti znamo koji minimalni tlak mora biti da se sklopka uključi, niti taj tlak možemo nekako simulirati. Zašto je sklopka uredno uključena sa skinutom mlaznicom, a ulazi u ciklus stalnog uključivanja/isključivanja kad se stavi mlaznica, meni je nepoznanica. Da bi se išta glede toga provjerilo, trebalo bi spojiti dovod vode sa regulacijom i kontrolom pritiska, a zatim pratiti rad sklopke.

 

 

U komori sa uljem nalazi se okrugli prsten spregnut sa osovinom elektromotora. Prsten nije postavljen okomito na osovinu elektromotora, nego pod određenim kutom. Stoga, kod okretanja osovine ovaj prsten “pleše” i gledano u jednoj točki stalno se uzdiže i spušta. Ti pomaci prstena gore-dolje onda pritišću redom tri poluge (pritiskivača) membranske pumpe.

 

 

Tri pritiskivača membranskih pumpi (klipovi) sa strane koja naliježe na pogonski prsten. Ne vide se značajna habanja niti na ovim pritiskivačima, niti na samom prstenu.

 

 

Tri membranske pumpe. Vide se određeni plastični i gumeni dijelovi koji su moguće dotrajali i pumpe ne mogu napraviti dovoljan pritisak. Sve da je i problem u tome (ili bilo gdje drugdje u bloku pumpi) ove dijelovi vjerojatno pojedinačno nisu dostupni za kupnju, a kupovanje čitavog bloka je neisplativo.

 


 

Mehanizam ovog visokotlačnog perača je kao što vidimo relativno jednostavan i sada naravno imamo nekoliko ideja da se isproba ovo i ono, kako bi nekako izlučili točni uzrok kvara. No svi ti pokušaji uključuju istovremenu primjenu vode pod visokim tlakom i struje što nije baš dobra kombinacija za zdravlje i ne isplati se riskirati neku nesreću u radu. Očito da problem nije električne prirode (elektromotor i sklopke rade) nego je problem najvjerojatnije u mehanici pumpe.

Laičkim pregledom nisu uočena neka očita mehanička oštećenja, tako da je svakako treba biti poznavatelj ovog tipa vodenih membranskih pumpi da bi se išlo dalje u neki ciljani pregled i provjeru. Tu ima više gumenih (brtvenih) i plastičnih dijelova, opruga i kanala kroz blokove, koje može očistiti, zamijeniti ili reparirati netko tko se bavi takvim poslom. Bolji perači i maju odvojene blokove potiskivača od pumpi tako da se lakše utvrdi koji segment ne radi dobro. U ovom našem slučaju sve je sklopljeno u jedan blok, tako da je jedini način zamijeniti sumnjive dijelove, zatim sve sklopiti, pustiti vodu i testirati rad.

Parkside PHD 110 D1 je mali jeftin perač star 5 godina i prema navodima vlasnika bio je dosta često u upotrebi za različita pranja. Pa ipak, problem nije nastajao postepeno (s vremenom sve veće gubljenje snage i slično) nego je u jednom trenutku perač radio posve normalno, a onda je usred rada odjednom ušao u ovaj problem stalnog paljenja i gašenja i slab izlazni pritisak vode. Kao da se odjednom negdje začepio ili je nešto puklo u njemu. Možda bi se moglo pokušati sa rastavljanjem ovog zadnjeg bloka u kojem su same membranske pumpe, no ja za to nemam ni alat, ni iskustva, ni dijelove, a ni perač nije moj. Stoga ga radije vraćam vlasniku u istom stanju u kojem je i zaprimljen, a na njemu je odluka kojem majstoru ili kojem reciklažnom dvorištu ga dalje proslijediti 🙂

Leave a comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)