Danas je nabavljen CB primopredajnik SBE-49CB (TAHOE 40), proizvod američke tvrtke SBE iz 1978. godine.
SBE-49CB (Tahoe 40) je po mogućnostima osnovni model mobilnog CB primopredajnika koji omogućuje AM komunikaciju na standardnih 40 CB kanala. Opremljen je potenciometrima za jačinu zvuka i prigušenje praga šuma (squelch), te ima uobičajenu funkciju PA (Public Address) gdje je aktivno samo interno audio pojačalo i mikrofon te se uređaj može koristiti kao megafon za vozilo. Ugrađen je mali indikacijski instrument sa kazaljkom za pokazivanje jačine prijemnog i odašiljanog signala (S/RF metar) te LED displej za prikaz odabranog radnog kanala. Ima i crvenu indikacijsku LED koja svijetli za vrijeme kada uređaj odašilje radio signal.
Ono što je ovaj uređaj trebalo učiniti privlačnim kupcima to su relativno male dimenzije kućišta (114x36x197 mm) čime se lako za njega pronađe mjesto u unutrašnjosti vozila. Međutim, mikrofon se spaja sa bočne strane uređaja tako da se isti nije mogao ugraditi u neku ladicu ili ležište poput auto-radija, već samo ispod ili iznad instrument ploče automobila.
Na zadnjoj strani je antenski konektor i dvije utičnice za spajanje vanjskih zvučnika: PA – zvučnik za megafon (8 Ω, min 4 W), SP – zvučnik za zamjenu internog zvučnika (4 ili 8 Ω, min 4 W), spajanjem zvučnika na utičnicu SP interni zvučnik se isključuje. Ovdje vidimo još jedan RCA konektor za priključivanje napajanja, što je modifikacija, u originalu odavde izlaze dvije žice.
Tvrtku SBE (SideBand Engineers) je 1962. godine osnovao Faust Gonsett, sin ruskog imigranta Roberta Romana Gonsetta, osnivača tvrtke Gonsett’s Waterproof Electric Company, koja je opskrbljivala električnom opremom mornaricu i vladu Sjedinjenih Država tijekom i nakon Drugog svjetskog rata. Faust Gonsett je već u 1930-tim godinama pisao članke o modifikacijama radio predajnika za časopis RADIO, a 1942. godine je bio i suurednik Radio Handbooka.
Cilj tvrtke SBE osnovane 1962. godine je bio razviti novu mobilnu radio-komunikacijsku opremu uz primjenu najnovije tranzistorske tehnike i s naprednim modernim dizajnom, namijenjenu za domaće i strano tržište, a posebno za domaće američko tržite koje je u 1970-tim godinama bilo preplavljeno japanskom elektronikom. Prvi svoj primopredajnik tvrtka SBE je plasirala 1963. godine, a radilo se o kratkovalnom SSB primopredajniku sa 19 tranzistora i 3 elektronske cijevi u izlaznom stupnju. U tom trenutku tvrtka je bila smještena u južnom San Franciscu, CA, i bila je podružnica Raytheona.
Početkom 1970-tih godina japanske tvrtke brže iskorištavaju nove tehnologije i preuzimaju prevlast u proizvodnji radioamaterskih uređaja te postaju ogromna konkurencija američkim tvrtkama. SBE je počeo prodavati svoje nove modele SB-35 i SB-36 koji su se proizvodili u Japanu ali isti nisu ostvarili veliki uspjeh. Krajem 1970. godine SBE napušta proizvodnju radioamaterskih primopredajnika te pokušava napredovati sa CB primopredajnicima i radio skenerima. Međutim, do kraja 1970-tih godina SBE je potpuno nestala s tržišta potrošačke radijske opreme izgubivši bitku sa japanskom konkurencijom. Tijekom postojanja tvrtka SBE je proizvela nekoliko desetaka modela KV radioamaterskih i CB primopredajnika pod komercijalnim oznakama kao što su Aspen, Brute, Capri, Catalina, CB, Console, Cortez, Coronado, Formula, Key/Com, Land-Command, Malibu, SB, Sentinel, Shasta, Sidebander, Stowaway, Tahoe, Touch/Com, Trinidad i dr.
Za SBE-49CB (Tahoe 40) se može naći određena servisna dokumentacija koja uključuje kompletnu elektroničku shemu i djelomičnu blok shemu.
Na blok shemi je izostavljen dio koji se odnosi na PLL petlju, a koja uključuje tranzistore Q9-Q14 te Q19 i Q20. Ovaj dio sklopa se nalazi u metalnom oklopu kojeg nije moguće otvoriti bez odlemljivanja i svakako nije predviđen za servisiranje izvan tvorničkih servisa. Nama pak je ovaj dio uvijek najzanimljiviji jer je ostatak sklopova gotovo isti kod svih sličnih AM CB primopredajnika. Stoga idemo razlučiti ovu PLL petlju.
Upotrijebljeni PLL integrirani krug je µPD861C (NEC) za koji se danas već teško nalaze detaljni podaci. No s druge strane, svi ovi CB PLL čipovi opet imaju vrlo slične interne blok sheme. Ono što se može primijetiti kao specifičnost čipa µPD861C je to što ima interni referentni oscilator kojemu je potrebno dodati samo vanjski kristal na 10,240 MHz kao i interno PLL filtarsko pojačalo. Također ima dva interna djelitelja ove frekvencije. Tako na pinu 9 dobivamo frekvenciju dijeljenu sa 2 (10,240 : 2 = 5,120 MHz) koja se koristi za VCO mješač, a na pinu 17 se ova frekvencija dodatno dijeli sa 512 (5,120 : 512 = 10 kHz) koja se koristi kao referentna za detektor faze. Evo kako bi onda izgledala blok shema PLL-a.
Kad se PLL krug nacrta na ovaj način jasno se uočava osnovna PLL petlja kao i specifični krugovi frekvencijskih oscilatora, umnoživača, djelitelja i mješača za dobivanje željenih opsega frekvencija. Način rada PLL petlje opisali smo u objavi Ručni VHF FM primopredajnici CT-1600 kao i u svim drugim objavama o PLL primopredajnicima.
Linije INHIBIT i LOOP LOCK su kontrolne linije koje sprječavaju uključenje predajnika u slučaju greške PLL linije. Tako INHIBIT blokira predajnik ako je došlo do pogreške u programiranju radne frekvencije, npr. zbog greške sklopke kojom se odabiru (kodiraju, programiraju) radne frekvencije, zbog odabira nedozvoljenog ili nepostojećeg koda za programabilni djelitelj i slično. LOOP LOCK pak blokira rad predajnika sve dok se PLL petlja na zaključa na programiranu frekvenciju, dakle drži predajnik isključenim sve dok se proces ugađanja frekvencije VCO-a ne završi do kraja kako predajnik ne bi zračio na svim frekvencijama tijekom ugađanja.
Ono što u shemi CB primopredajnika SBE-49CB (Tahoe 40) svakako još treba primijetiti, to je vrlo dobro izvedeno audio pojačalo. Isto uključuje audio limiter, filtar i ALC kontrolu čime je mikrofonski audio signal frekvencijski i amplitudno limitiran prije nego se istim vrši AM modulacija predajnika. Time se u svim uvjetima održava čista i najbolja moguća modulacija, a izlazni amplitudno modulirani VF signal je uvijek u granicama propisanih specifikacija. Mnogi AM CB primopredajnici iz 1970-tih godina nemaju ovako dobru pripremu audio signala za modulaciju.
Što se tiče unutrašnje konstrukcije, zbog vrlo kompaktnog dizajna, pronalazak elemenata i mjernih točaka na tiskanoj pločici nije tako lak posao. PLL sklop je oklopljen (lim se može ukloniti jedino odlemljivanjem), elementi na pločici nisu ni na koji način označeni, strana tiskanih veza je prekrivena izolacijama. Time je osim elektroničke sheme svakako poželjno imati i montažnu shemu elemenata, a ja takvu nisam uspio pronaći.
No čak i da imamo kompletnu servisnu dokumentaciju, vrlo je mala vjerojatnost da će itko ikada više makar probno uključiti ovaj uređaj, a još manja da će se upustiti u servis u slučaju kakvog kvara. Čak i da se identificira kvar, ispravne integrirane krugove i namjenske tranzistore iz 1970/80-tih godina danas je teško pronaći, a za modifikaciju na suvremene komponente doista nema razloga.
Slika lijevo: PLL sklopovi u oklopljenom kućištu. Ostavljeni su samo otvori za podešavanje udvostručivača frekvencije, što je u osnovi filtar 2. harmonika (L25, L26, L27) i VFO izlaza (L11). Slika desno: Elementi audio pojačala i AM modulatora.
Izlazni supanj predajnika sa izlaznim tranzistorom 2SC2166.
VF prigušnice za gušenje (filtriranje) VF smetnji prisutne su na linijama napajanja i NF audio linijama.
Općenito gledano, SBE-49CB (Tahoe 40) je svojevremeno bio CB primopredajnik jako dobrih tehničkih karakteristika i praktično je bio opremljen svim funkcijama koje su tadašnji propisi dozvoljavali. Rad CB-a na 40 kanala se počeo primjenjivati od 1977. godine tako da je ovaj uređaj jedan od prvih koji su to podržavali. Proširenje sa 40 na 60 ili 80 CB kanala, te FM i SSB modulacije za CB radio su se počele dozvoljavati od 1980-tih godina, no to je jako ovisilo o zakonima pojedine zemlje ili regije. Neke zemlje su dozvolile FM CB tek prije koju godinu, a u nekim zemljama FM i SSB modulacije za CB radio nisu nikad dozvoljene. Također, većina zemalja je vrlo rano ograničila najveću izlaznu snagu predajnika za AM odašiljanje na 4 W.
Naravno, treba uzeti u obzir i cijenu CB uređaja gdje su oni sa dodatnim modulacijama i kanalima bili višestruko skuplji, a veliki broj korisnika i nije imao potrebu za time. Stoga i ne čudi što je najveći broj proizvedenih CB primopredajnika upravo za AM rad na 40 kanala i maksimalnom izlaznom snagom 4 W.