Vojni telefon PTE-1


Danas je nabavljen vojni telefon PTE-1 proizveden u splitskom poduzeću ETAS za potrebe bivše JNA u 1980-tim godinama.

 

 

 

Tvrtka ETAS Split (Elektroakustika, telekomunikacije i automatika Split) osnovana je 1970. godine kao nasljednica dotadašnje tvrtke IRET Split (Industrija za radio elektroniku i telekomunikacije). U razdoblju 1985-1989. godine poduzeće ETAS je bilo udruženo s tvornicom Rade Končar – INEM. Privatizacijom od 1990. godine tvrtka mijenja naziv u ETAS 96 Namjenski program d.o.o., a 1995. godine naziv tvrtke je Etas Elektronika d.o.o. (za proizvodnju i prodaju elektroakustičkih i drugih elektroničkih uređaja). Tvrtka je zatvorena 2013. godine. Glavno područje poslovanja ETAS-a bio je razvoj i proizvodnja različite vojne električne i komunikacijske opreme.

 


 

Za vojni telefon PTE-1 nismo pronašli nikakve podatke, no čini se da je to elektronička inačica induktorskog telefona M-63 koje je JNA imala u upotrebi od početka 1960-tih godina kao osnovno sredstvo žične telefonske veze. Oznaka PTE vjerojatno znači „poljski telefon elektronički“.

 

 

Telefon PTE-1 se napaja preko četiri u seriju spojene baterije 1,5 V (R20 ili „D“ veličina). Od kontrola na prednjoj ploči imamo samo tipkalo za poziv i tropoložajna sklopka za odabir načina rada:

  • R (radio) – izravni rad preko radio uređaja sa daljine
  • LB (lokalna baterija) – izravni rad između dva induktorska telefona preko žičane linije ili kanala telefonskog uređaja sa nosećom frekvencijom, odnosno za posredni rad preko induktorske centrale LB sistema
  • CB (centralna baterija) – posredni rad preko ručne ili automatske telefonske centrale CB sistema

Tu su naravno i dvije stezaljke za telefonsku liniju, a na mikrofonsko-telefonskoj kombinaciji (MK-1 ili MK-80) nalazi se tipkalo za aktivaciju mikrofona (PTT).

 

Dvije inačice telefona PTE-1 donekle se razlikuju u izvedbi tijela MTK i boji, odnosno završnom sloju kućišta. Neki uređaji veze JNA imaju vrlo glatku površinu obojanu u sivo-maslinastu boju (SMB) što daje sjajnu i svjetlosno reflektirajuću površinu koja može biti demaskirajući element u vojnim terenskim uvjetima. Neki (noviji) JNA uređaji veze pak imaju tamniju boju na hrapavoj površini.

 

Za razliku od induktorskog telefona M-63 ovdje indukcija izmjeničnog napona za pozivno zvono (cca 90 V) nije preko ručnog induktora nego preko elektroničkog DC/AC pretvarača napona. Također, kod telefona PTE-1 je izostavljeno tipkalo za provjeru rada vlastitog zvona. Ovaj telefon zapravo i nema posebno zvono nego se zvuk poziva čuje u samoj slušalici unutar MTK kao svojevrsno zujanje na frekvenciji 25 Hz. Taj zvuk je stoga dosta tiši od onog kojeg proizvodi elektromagnetska zujalica kod M-63. Također, PTE-1 nema tipkalo „viljuške“ ili spuštene slušalice. Elektronika ovdje automatski uključuje potrebne krugove kod prijema ili slanja pozivnog ili govornog signala.

Provjera ispravnosti vlastitog mikrofona i slušalice vrši se jednostavnim pritiskom PTT tipkala i govora u mikrofon. U slušalici se pri tome uvijek čuje preslušavanje vlastitog govora koje je jače ako se kratko spoje linijske stezaljke (isto kao i kod M-63). Ovo preslušavanje vlastitog govora  je inače nepoželjno kod civilnih telefona, no kod vojnih telefona je namjerno izvedeno kako bi se automatski provjeravala ispravnost vlastitog telefona i same veze. Tipkalo PTT je kod telefona LB sistema dodano najviše iz razloga jer jedino mikrofon troši baterijsku struju, tako da se on uključuje samo tijekom govora i time se štedi baterija. Inače, oba sugovornika mogu istovremeno držati stisnuto tipkalo PTT i čuti će se istodobno kao i kod svakog civilnog telefona, no u vojnim komunikacijama postoje procedure i nije običaj da jedan sugovornik drugom upada u riječ.

 


 

Mikrofonsko-telefonske kombinacije MK-1 i MK-80 su dizajnom vrlo slične i električni posve jednake.

 

 

Telefon PTE-1 je konstruiran na dvije elektroničke pločice. Na jednoj pločici je DC/AC pretvarač koji istosmjerni napon baterija od 6 V pretvara u izmjenični napon cca 90 V, 25 Hz što je standard za pozivni napon koji aktivira zvono telefona. Na drugoj pločici je ostatak elektronike telefona koja uključuje pojačala za mikrofon i slušalicu, relej za prebacivanje linije poziv/govor, te transformatori i prigušnice za razvođenje pozivnog i govornog signala.

 

Sklopovi telefona (pločica lijevo) i elementi DC/AC prevarača (pločica desno).

 

DC/AC pretvarač je transformatorski. Primar transformatora pogoni relaksacijski tranzistorski oscilator sa push-pull izlaznim stupnjem. Izmjenični pravokutni napon se inducira na sekundaru transformatora. Pored transformatora je tipkalo za uključenje DC/AC pretvarača kada se vrši telefonski poziv.

 

DC/AC pretvarač generira pravokutni napon cca 90 V, 25 Hz što je standard za pozivni napon koji aktivira zvono telefona u LB i CB (ATC) sistemima.  

 


 

Iako sam u bivšoj JNA bio u rodu veze (radio-relejac) tijekom 1990/91. godine (zadnja klasa) nigdje nisam vidio u upotrebi telefon PTE-1, odnosno i dalje je bio sveprisutan induktorski telefon M-63. PTE-1 je svakako puno veći potrošač baterija od M-63, podložniji je kvarovima zbog ugrađene elektronike, a puno tiši zvuk pozivnog zvona može biti problem u vojnim terenskim uvjetima. Vjerojatno je ovaj telefon bio primarno predviđen za upotrebu u vojnim stožerima i vojnim centralama na višim razinama, odnosno na lokacijama koje nisu izravno na bojišnici.

 

Leave a comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *