Danas je nabavljena električna vremenska sklopka češkog proizvođača ZNAK MALÁ SKÁLA pod oznakom NOVEX typ B2 iz razdoblja od sredine 1960-tih do početka 1970-ih godina.
Tvrtka ZNAK MALÁ SKÁLA formirana je 1951. godine spajanjem dvaju tadašnjih zadružnih poduzeća. Jedno od njih je bila Urarska proizvodna zadruga koja se bavila održavanjem satnih mehanizama, proizvodnjom mehaničkih i električnih vremenskih sklopki te proizvodnjom malih metalnih dijelova poput zupčanika za igračke. Druga je bila Bakrorezno-štamparska zadruga koja se bavila graviranjem i proizvodnjom širokog asortimana malih suvenira kao što su bedževi, privjesci, medalje, značke, nakit i slično. Kroz razna prestrukturiranja tvrtka ZNAK je i danas prisutna na tržištu sa navedenim proizvodnim programom. Novoosnovana zadruga ZNAK MALÁ SKÁLA je praktično nastavila poslovanje ove dvije tvrtke. U području uslužnih djelatnosti, zadruga je pružala usluge prodaje rabljenih automobila i popravka automobila u automehaničarskim radionicama, popravak i održavanje satova, proizvodnju zlatnog nakita i pečata. Zadruga je privatizirana pretvorbom 1992. godine, a trenutno je registrirana za izradu satova i umjetnina, što uključuje suvenire i promotivne artikle, medalje, ordene i odlikovanja, bedževe, kopče za kravate, privjeske, znakove, etikete, otvarače, bižuteriju, kopče za kosu, posvete, tiskane promidžbene artikle, vanjske termometre, usluge površinske obrade materijala (eloksiranje, patiniranje) i slično.
Električna vremenska sklopka NOVEX B2 ima vremenski električni prekidač (220 V, 10 A) koji se može namjestiti u rasponu od 1 do 64 sekunde. Kao takva, sklopka je bila primarno predviđena za upotrebu u tamnim komorama fotolaboratorija, gdje se koristila za namještanje vremena trajanja osvjetljavanja fotografskog papira (pozitiva) prije razvijanja slike.
Rad sa sklopkom je vrlo jednostavan. Na brojčaniku se namjesti željeno vrijeme do isključivanja u sekundama. Električna sklopka se uključuje na napajanje crnim prekidačem. Nakon toga pritisne se zeleno dugme za start. Vremenski prekidač uključuje sklopku te počinje odbrojavati sekunde. Kazaljka brojčanika pri tome se kreće od namještene vrijednosti prema nuli. Kad dostigne nulu vremena sklopka isključuje dovod napona na priključeni uređaj. Crvenim dugmetom sklopka se može po potrebi ručno isključiti i prije isteka namještenog vremena. Nakon što je vrijeme odbrojano i sklopka isključena, kazaljka brojčanika automatski se vraća na zadnju namještenu vrijednost, čime je ponovnim pritiskom na zeleno dugme odmah sprema za novi ciklus odbrojavanja.
Mehanizam vremenskog brojača temelji se na malom sinkronom elektromotoru čija je osovina preko zupčanika za redukciju brzine mehanički spregnuta sa brojčanikom i električnom sklopkom. U unutrašnjosti tako nalazimo tri osnovna sklopa: elektromotor, kompaktni mehanički sistem sprege reduktora, skale i električnih sklopki te električna utičnica.
Jednofazni sinkroni elektromotor za pogon mehanizma vremenske sklopke.
Za elektromehaničke vremenske sklopke i programatore gotovo uvijek se koriste mali jednofazni sinkroni elektromotori. Oni imaju najmanje dvije zavojnice na statoru i permanentni magnet kao rotor. S obzirom da se kod ovih motora rotor okreće sinkrono sa frekvencijom gradske mreže (50 Hz) onda će kod 2-polnog motora brzina vrtnje biti 50 okretaja u sekundi ili 3000 okretaja u minuti. Dodavanjem više polova brzina se smanjuje, tako da će kod 4-polnog motora brzina biti 1500 okretaja u minuti, a primjerice kod 12-polnog motora brzina bi bila 500 okretaja u minuti. Mi sada nećemo rastavljati ovaj motor da vidimo koliko ima polova, no to su konstrukcijski vrlo jednostavni motori i tihi u radu tako da se osim za precizne tajmere i programatore koriste i za razne druge namjene. Vrlo često se proizvode sa redukcijskim zupčanicima ugrađenim u zajedničko kućište te se kao takvi ugrađuju u različite uređaje gdje je potrebna polagana vrtnja (rotirajući izložbeni displeji, roštilji u pećnicama i slično).
Kućište vremenske sklopke NOVEX B2 je u potpunosti od smeđeg bakelita iako metalna boja sa “čekić” efektom s vanjske strane ostavlja dojam metalnog kućišta.
Tvrtka ZRAK u svojem novom proizvodnom programu i dalje nudi vremenske sklopke, no one više nisu elektromehaničke nego potpuno elektroničke kako i priliči ovom dobu sveprisutne jeftine elektronike. Elektronika omogućuje jednostavnu izradu preciznijih i kompaktnijih vremenskih sklopki puno širih mogućnosti, no s druge strane, posve uništava bilo kakvu jednostavnu prirodnu interakciju između korisnika i uređaja (alata) kojim se koristi.
Moderne elektroničke sklopke često imaju na desetke programabilnih funkcija i multifunkcionalnih tipki koje nam neće nikad trebati i korisniku se jednostavno ne da čitati nepregledne stranice sa uputama i procedurama za njihovo postavljanje. Na kraju kad se tajmer napokon postavi, opet ostaje sumnja da li je sve dobro urađeno i da li će uređaj funkcionirati kako je to korisnik zamislio. Kod puno funkcija i raznih mogućnosti uvijek se lako nešto previdi, pogrešno postavi ili se procedura programiranja ne završi do kraja. Stvari dodatno komplicira i današnja bežična euforija gdje apsolutno sve mora biti BT i Wi-Fi što često generira više frustracija nego ima neki praktični smisao. Slijede sveprisutne integracije svakojakih „smart“ sistema gdje postoji dodatna mogućnost da uređaj predloži, izmjeni ili napraviti nešto po svome.
Po mojem nekom paušalnom mišljenju, od svih prodanih modernih elektroničkih tajmera koji imaju mogućnost postavljanja nekoliko desetaka ili stotina vremena u periodu do nekoliko dana ili čak mjeseci (sa bežičnim i smart tehnologijama), vjerojatno su se na svega 5% njih stvarno i koristile sve te mogućnosti. Većina takvih tajmera je kupljena samo zato jer su bili jeftini, izgledali moćno i kod kupca odmah stvorili ideju kako će jednom negdje posve sigurno za nešto zatrebati i dobro doći. Vjerujem da 50% tih kupljenih tajmera kasnije nikad više nije ni izvađeno iz kutije, veliki broj takvih tajmera je samo isproban ili namješten za samo jedno vrijeme, a samo oni najuporniji i oni kojima je takav uređaj doista nužno bio potreban, naučili su i prošli svu proceduru programiranja i rada sa takvim uređajima.
No, s druge strane, kad imamo jednostavan uređaj predviđen za jednu funkciju i namjenu, kada je to jedan gumb za navijanje sa analognom skalom i kada nakon navijanja mehanizam zvučno i vizualno počinje otkucavati vrijeme, onda tu doista ne treba ni strahovati ni sumnjati da posao neće biti urađen točno onako kako smo to i zamislili. Tu je čitav proces posve analogan, razumljiv i lako shvatljiv.
Složeni mehanizam zupčanika i poluga u našoj elektromehaničkoj sklopki istina može na prvi pogled izgledati prilično nerazumljivo za nekog laika, no to nije ni približno nerazumljivo kao male crne kockice u kojima su skriveni digitalni sklopovi sa stotinama tisuća tranzistora. Kod digitalne tehnologije, čovjek vrlo teško može pojmiti cjelokupni proces kako sve te silne jedinice i nule na kraju uključe ili isključe neki naš uređaj. Mnogi elementi se promatraju samo kao „crna kutija“ koja na određeni način reagira na određene signale i unutrašnjost takvih kutija (koje se nazivaju kraticama poput IC, CPU, MCU i slično) je teško dostupna njegovom vlasniku 🙂