Danas je nabavljen primopredajnik za 2-metarski radio opseg (144-146 MHz) njemačkog proizvođača TELETRON pod oznakom UFGM 6/20 iz 1960-tih godina. Ovaj primopredajnik dizajniran je za ugradnju u vozila i koristio se uglavnom za komunikaciju sa vozilima TAXI službe.
Primopredajnik TELETRON ima 6 radnih kanala, funkciju prigušivača šuma (squelch) i izlaznu snagu od 6W. Čitav primopredajnik izveden je tranzistorski osim izlaznog stupnja predajnika koji čine dvije elektronske cijevi YL1080.
Elektronska cijev YL1080 je dvostruka tetroda sa brzo zagrijavajućom katodom i ugrađenim kondenzatorima za internu neutralizaciju. Zahvaljujući brzo zagrijavajućoj katodi (1,6V / 2A) već u pola sekunde postiže se 70% snage. Radi na anodnom naponu 200-300V i u frekvencijskom opsegu 67-200 MHz. Kao takva pogodna je za RF pojačala, umnoživače frekvencije, oscilatore, modulatore i slične VF sklopove prvenstveno u prijenosnim radio uređajima.
Prednja ploča primopredajnika TELETRON vrlo je jednostavna. Na donjoj slici vidimo zadnju stranu sa skinutim poklopcem. Desno su dva tranzistora u sklopu pretvarača napona 6 ili 12 V na 200-300 V potrebnih za rad elektronskih cijevi. Lijevo se uočavaju dvije elektronske cijevi YL1080 u izlaznom stupnju predajnika.
Sa donje strane vide se moduli prijemnika (lijevo), moduli izlaznog stupnja predajnika (desno gore) i elementi pretvarača napona (desno dolje).
S gornje strane opet vidimo elemente izlaznog stupnja predajnika i pretvarača napona (lijevo), modul NF pojačala (desno gore) i modul predajnika s modulatorom (desno u sredini). Ispod poklopca desno dolje nalaze se prijemni i predajni kristali.
Bočni pogled na tranzistore pretvarača napona, te oklopljene module prijemnika i predajnika.
Pogled na drugu bočnu stranu i pločicu NF pojačala.
Skinut poklopac sa modula s prijemnim i predajnim kristalima. Prijemni kristali su desno, a predajni lijevo. Metalni poklopac ovog modula treba biti pričvršćen sa 4 vijka, a s obzirom da sva četiri nedostaju, očito da se puno radilo (eksperimentiralo) s izmjenama kristala kako bi se dobili željeni kanali (frekvencije). Stanje koje smo zatekli je slijedeće:
- RX (MHz): 67,525 / 67,150 / 67,225 / 145,775 / 145, 825 / 145,850
- TX (MHz): 145,150 / prazno / prazno / 145,175 / 145, 225 / 145,250
Ovdje je skinuti poklopac i sa modula prijemnika. Uočava se kristal frekvencije 11,155 MHz koji je vjerojatno u sklopu lokalnog oscilatora u drugom stupnju mješanja što ukazuje da se ovdje radi o dvostrukom superu sa međufrekvencijama od 10,7 MHz i 455 kHz (11,155 – 10,700 = 0,455 MHz). Prijemnik i predajnik vjerojatno rade svaki zasebno sa svojim kristalima, odnosno nemaju zajedničkih oscilatora ili drugih VF podsklopova. Nigdje se ne uočavaju filtri 10,7 MHz ili 455 kHz, a broj MF transformatora je priličan, pa se može pretpostaviti kako se selektivnost prijemnika ovdje postiže ugradnjom većeg broja stupnjeva MF pojačanja.
Na kraju ćemo odvojiti pločicu modula predajnika ispod koje se nalazi još jedan modul. Radi se o drugom modulu NF pojačala sa komponentama prigušivača šuma (squelch) i izlaznim tranzistorom.
Vidjeli smo kako je ovaj primopredajnik unatoč godinama izvrsno očuvan i kao takav jednostavno nas zove da ga spojimo na napajanje i testiramo njegov rad. TELETRON to želi, mi to želimo, ali … vrijeme nikako da se poklopi s našim željama. No s druge strane na vintage policama čeka još puno radio primopredajnika kojima desetljećima nije nitko posvetio ni barem ovoliko vremena. Zato je pošteno prvo i njima posvetiti malo pažnje, a onda možda napravimo neki veliki zajednički test svih vintage prijemnika i predajnika iz naše kolekcije 🙂