Danas je nabavljen par ručnih CB AM primopredajnika švicarske tvrtke Zodiac, oznake P-3003 iz 1974. godine. Tvrtka Zodiac osnovana je 1969. godine te se do zatvaranja 1998. godine težišno bavila proizvodnjom primopredajnika, opreme i uređaja vezanih uz komunikaciju na CB radio opsegu. Osim u Švicarskoj proizvodnju i prodaju imala je organiziranu i u Njemačkoj, Francuskoj, Švedskoj i Hong Kongu. Kao nasljednica tvrtke Zodiac u razdoblju od 1998. do 2005. godine na tržištu je bila prisutna tvrtka “Zodiac Communications AG”.
Prema jednom njemačkom katalogu iz 1974/75. godine primopredajnik Zodiac P-3003 opisuje se kao model sa ugrađenih 12 tranzistora, izlazne snage predajnika od 2W i osjetljivosti prijemnika od 0,6 µV. Od kontrola ugrađen je indikator stanja baterija, tonski poziv, potenciometar za jačinu zvuka i prigušivač šuma (squelch). Također ima ugrađene priključke za vanjsku antenu, slušalice, mikrofon i napajanje (sa sklopkom kojim je moguće odabrati i istovremeno punjenje baterija uz vanjsko napajanje). Napajanje je preko osam baterija 1,5V (12V). Ima tri radna kanala, a uz uređaj se isporučuje jedan par kristala za jedan radni kanal. Primopredajnicima je moguće postići domet 2-10 km. Dimenzije uređaja su 215x90x40 mm, težina 1,2 kg.
Primopredajnici Zodiac P-3003 gotovo su identični primopredajnicima Sommerkamp TS-1605G. Oba su smještena u gotovo istovjetna metalna kućišta i imaju gotovo iste kontrole. No, Zodiac P-3003 je tri godine kasniji uređaj pa ima nešto napredniju električnu shemu te modernije i kvalitetnije elektroničke komponente. Najveća razlika je u tome što Zodiac P-3003 ima u sklopu prijemnika kristalni filtar za MF od 455 kHz. Zahvaljujući tom kristalnom filtru u prijemniku je reduciran jedan stupanj MF pojačanja, čime se uštedjelo na jednom tranzistoru i dva MF transformatora. Tako u Zodiacu P-3003 imamo jednostavniji, a moguće i nešto kvalitetniji (selektivniji) prijemnik nego kod Sommerkampa TS-1605G.
Predajnik Zodiaca P-3003 bazira se na dva tranzistora jednako kao i kod Sommerkampa TS-1605G, ali su ugrađeni nešto noviji i kvalitetniji tranzistori. U oscilatoru radi 2SC 1017, a izlazno VF pojačalo temelji se na tranzistoru 2SC 1018. Ovi tranzistori tvrtke Mitsubishi često se susreću u izlaznim VF krugovima CB predajnika iz 1970/1980-tih godina. Uz maksimalni napon i dobro hlađenje u idealnim uvjetima 2SC 1018 može proizvesti najviše 2W izlazne VF snage, no u ručnim CB primopredajnicima uz baterijski napon od najviše 12V realno možemo očekivati oko 1W izlazne snage.
Prigušivač šuma (squelch) na Zodiacu P-3003 radi jednako kao na Sommerkampu TS-1605G, dakle bazira se na jednom tranzistoru koji upravlja audio pojačalom, a okidan je RF signalom koji se uzima sa odvojka MF transformatora kojim su spregnuta dva stupnja tranzistorskih MF pojačala. Za tonski poziv pak naš Zodiac P-3003 po svemu sudeći koristi dodatni opcionalni modul sa audio oscilatorom koji se spaja na poseban 10-pinski konektor koji nalazimo unutar uređaja. Ova mogućnost ostavljena je kao opcionalna i nalazimo je na više inačica ručnih primopredajnika Zodiac gdje je osim običnog tonskog poziva moguće spajanje i modula sa selektivnim tonskim pozivom. Module selektivnih tonskih poziva susretali smo kod VHF primopredajnika RIZ i ELTING 2000, 4000, 8000.
Za današnje pojmove, držati u ruci primopredajnik dužine 21 cm iz kojeg još izlazi 150 cm antene može se činiti vrlo nespretno. Komunikacija takvim primopredajnicima mogla bi biti posebno nespretna u ograničenom prostoru ili u pokretu (npr. hodanje kroz šumu) no ako smo u 1970-tim godinama željeli za neke svoje privatne potrebe voki-toki vezu na udaljenost od nekoliko kilometara druge alternative (VHF ili UHF) niti su bile jeftine, niti su bile dostupne. Sve u svemu, kvalitetna antena za 27 MHz (valna dužina 11 metara) trebala bi imati dužinu jednog kraja od barem 275 cm, tako da onda naše skraćene antene od 150 cm zapravo i nisu baš toliko dugačke 🙂
Super vremena Obavestavali smo se gde ika ptaska zejtina benzina mleka… ali bilo je lepo ne samo zato sto smo bili mladi i isli u Trst, bezbrizniji je bio zivot neopterecen ekranima telefona laptopa pa i u TV manje smo buljili pozz Samovcima profpetre@yahoo.com