Danas je nabavljen generator testnog signala za podešavanje geometrije crno bijelih televizora, izrađen u samogradnji. O principima rada generatora video signala, kao i o sastavu samih kompozitnih video i TV RF signala već smo pisali u objavama High-kit BAR-GENERATOR UK495 i SADELTA pattern generator te sve opisano vrijedi i za ovaj video generator.
TV TEST GENERATOR može dati TV RF signal sa tri video uzorka: bijeli raster, crno bijela šahovnica sa manjim poljima i crno bijela šahovnica sa većim poljima. Uzorci se biraju 3-položajnom sklopkom označenom sa VIDEO MOD.
Potenciometrom Δf SINH može se podesiti sadržajni dio video signala na točan omjer signala crne i bijele boje kako bi šahovnica bila iscrtana bez izobličenja. Izlaz je označen sa VHF UHF jer je RF oscilator napravljen tako da harmonicima istovremeno pokriva više frekvencija na VHF i UHF TV području.
TV TEST GENERATOR predviđen je za napajanje mrežnim naponom 220 V.
U unutrašnjosti aluminijskog kućišta jasno je odvojen mrežni dio od samog generatora signala. Autor ovog uratka izbrisao je sve oznake sa integriranih krugova no gotovo sigurno se radi o logičkim integriranim krugovima prema principu kakav smo vidjeli i kod generatora SADELTA pattern generator.
Sa donje strane smještena je pločica TV RF modulatora.
Sa bočne strane mogu se uočiti dvije univerzalne tiskane pločice na koje su nalemljene komponente video generatora. S obzirom da je sve na dosta nepristupačan način spojeno vijcima i povezano žicama, nema previše smisla, a ni potrebe dalje rastavljati ovaj uređaj.
Testiranje je pokazalo da video generator radi, no slika ipak nije baš savršeno čista ni stabilna, mogli bi je ocijenili sa 90%. Više od toga se ni ne može očekivati od uređaja u samogradnji koji je tko zna koliko desetljeća ležao zaboravljen u nekim tko zna kakvim prostorima, no zamjenom vremešnih kondenzatora vrlo vjerojatno bi se i kvaliteta slike poboljšala. Prilikom testiranja snimili smo i sva tri kompozitna video signala na točkama prije njihovog dovođenja u RF modulator.
Bijeli raster…
Rijeđa šahovnica…
Gušća šahovnica…
Lijepo se vidi da je širina retka u sva tri slučaja potrebnih 64 µs, također su sinkronizacijski impuls i crno rame unutar potrebnih vrijednosti. Također vidimo kako ovdje nema burst signala unutar crnog ramena koji je prisutan samo kod video signala u boji. Za lakšu usporedbu ćemo ovdje prenijeti i sliku signala retka jednog kompozitnog signala u boji sa objave High-kit BAR-GENERATOR UK495.
Svakako se mora priznati da je i u ovaj uradak iz samogradnje uloženo puno truda, vremena i sredstava. Aluminijsko kućište sa graviranim i bojanim natpisima daje profesionalan vanjski izgled, a broj komponenti koje je bilo potrebno nabaviti i ugraditi za ovaj generator doista nije zanemariv.
Možda se nama danas čini kako je previše truda uloženo u ovaj uređaj relativno skromnih mogućnosti, no treba biti svjestan vremena u kojem je isti nastao, te tadašnjih cijena i dostupnosti profesionalnih uređaja za tu namjenu. To što je on danas, nakon nekoliko desetljeća, uporabno postao nezanimljiv, zapravo nije ništa u usporedbi s današnjom elektronikom koja već nakon par godina, ako ne i mjeseci, postane zastarjela i nezanimljiva. Još jedna bitna razlika je u tome, što se odbačenom modernom tehnikom vjerojatno nitko nikad više neće baviti, dok će elektronički uređaji s prve polovine prošlog stoljeća uvijek biti interesantni ljubiteljima dobre stare tehnologije 🙂