Danas je nabavljen mjerač broja okretaja benzinskih motora njemačkog proizvođača VEB Messgerätewerk Beierfeld pod oznakom 3.1016/02. Spomenuta tvrtka bila je prisutna na tržištu od 1957. do 1991. godine, a bavila se proizvodnjom mjernih instrumenata za automobile kao što su tahometri, termometri, mjerači razine goriva, mjerači broja okretaja motora i slično.
Prvi vlasnik je za ovaj mjerač broja okretaja izradio i odgovarajuće kućište za montažu u vozilo, no, s obzirom na stanje priključnih žica može se zaključiti kako ovaj obrtomjer nije nikad nije stavljen u upotrebu.
Naš mjerač broja okretaja kupljen je u jednoj zagrebačkoj trgovini 1984. godine.
Mjerač broja okretaja VEB 3.1016/02 može se spojiti na 6V ili 12V sustave električnog napajanja u automobilu, a skalu ima baždarenu za 4-taktne 4-cilindrične motore do 6000 okretaja u minuti. Za druge tipove benzinskih automobilskih motora skalu je potrebno preračunati.
Shemu spajanja donosimo iz originalnog prospekta.
Princip rada ovakvih brojača okretaja motora već smo opisali kod više objava na temu uređaja i instrumenata za autoelektriku. Podsjetiti ćemo se samo kako ovakvi uređaji ulaznu informaciju dobivaju preko platinskog prekidača u sustavu paljenja motora koji isprekidanim naponom akulumatora (naponskim impulsima) opskrbljuje primarnu zavojnicu visokonaponskog transformatora (bobine). Što se motor brže okreće to je frekvencija spomenutih impulsa veća. Elektronika obrtometra ove impulse pretvara (ujednačuje) u pravokutni napon frekvencije koja odgovara frekvenciji impulsa, odnosno tu frekvenciju u napon koji se detektira na instrumentu sa skalom baždarenom u o/min.
Instrument koji nalazimo u ovom obrtometru spada u kategoriju kvocijentnih instrumenata sa pokretnim magnetom. Stator čine dvije serijski vezane i međusobno okomito postavljene zavojnice. Rotor sa kazaljkom je permanentni magnet. Ovo je jedna od najjednostavnijih i najjeftinih konstrukcija analognih mjernih instrumenata jer ne sadrži opruge ni pokretne dijelove na koje bi trebalo dovesti napon. Zbog toga su vrlo pouzdani i otporni na preopterećenja. No s druge strane imaju malu osjetljivost i nisku klasu točnosti. Mogu izravno mjeriti istosmjerne i izmjenične napone.
Mjerač broja okretaja, za razliku od danas, nekad je bio dodatna oprema za većinu (standardnih) automobila. Danas ovakvi mjerači mogu biti samo dodatak nekoj lijepoj vintage kolekciji električnih instrumenata vezanih za automobile 🙂
Pozdrav,dali bi mozda htjeli prodati ovaj brojac okretaja?Dali je ispravan?