Sklopke sa živom koriste živu za zatvaranje metalnih kontakata sklopke. S obzirom da je živa tekući metal koji provodi električnu struju ovakve sklopke rade na principu promjene nagiba posude sa živom (obično zatvorena staklena cijev koja na krajevima ima kontakte sklopke) pa kada se živa prelije preko kontakata sklopka je zatvorena, a kada se prelije na drugu stranu kontakti ostanu nepokriveni živom, dakle otvoreni. Za promjenu nagiba (kuta) posude sa živom koristi se neki mehanički mehanizam vezan za sklop kojim se upravlja takvom sklopkom ili pak posebni električni mehanizam (elektromagnet). Ovakve je sklopke potrebno s toga montirati u točno određenoj vertikanoj poziciji, osjetljive su na moguće različite vibracije koje mogu pokrenuti tekuću živu u sklopki i tako neželjeno zatvoriti ili otvoriti krug, a sama živa je po ljude otrovni element pa danas ovakve sklopke gotovo više nisu u upotrebi.
Prvi primjer živine sklopke dolazi od njemačkog proizvođača ECO pod oznakom Type 130-13.14/204 d. Radi se o elektromagnetom upravljanoj živinoj sklopki za napon od 200V i struje do 6A.
Drugi primjer je proizvod tvrtke JUMO iz Njemačke po oznakom Type NT 10-S. Radi se također o elektromagnetom upravljanoj živinoj sklopki za napon od 220V i struje do 6A.
Treći primjer predstavlja kompletan živin termostat njemačkog proizvođača SAUTER oznake P32 TVL2. Temperaturni senzor smješten je u cilindru pričvršćenom na kućište termostata, a vjerojatno se radi o bimetalu koji svojim pomakom pokreće mehanički sklop u unutrašnjosti termostata na koji je vezana živina sklopka. Spomenuti mehanički sklop moguće je namjestiti da okida sklopku na određenoj poziciji bimetala, odnosno time na određenoj temperaturi senzora, u rasponu od +10 do -20 °C, te je moguće da je predviđen za ugradnju u hladnjake.